Django 1.3

(1)

23 marca wydano wersję Django w wersji 1.3. Już dłuższą chwilę nie miałem styczności z kucykami i muszę przyznać, że Django dojrzewa.

Przejrzawszy release notes od razu zwróciłem uwagę na Class-based Views, które mają zastąpić w przyszłości klasyczne widoki.

Class-based View wydaje się być lepszym podejściem niż klasyczne w przypadku, gdy mamy podobne widoki i chcielibyśmy zastosować tak zaawansowane tricki jak... dziedziczenie. Obiektowość przychodzi tu z pomocą, a użycie Class-based Views w Django jest bajecznie łatwe i - jak zwykle - miłe dla oka. Poniżej prosty przykład wzięty z dokumentacji:

    # some_app/views.py
    from django.views.generic import TemplateView

    class AboutView ...
Czytaj całość... Komentarze (1)

Markdown i Pygments - poświetlanie kodu

(0)

Trochę się pomęczyłem, żeby napisać działający podświetlacz kodu. Miał być to filtr, który przemieli tekst sformatowany za pomocą Markdown i wyrzuci HTML-a wraz z odpowiednio pokolorowanymi blokami kodu zawartego w <pre><code>.

Okazało się, że jedna z wielu zakładek w mojej Operze (ta od Python syntax highlighting ;)) w katalogu Djago / Blog TODO jest... przestarzała (dodam, że listę TODO robiłem już dobry rok temu). Django Snippet #119 już na pierwszy rzut oka byłą robiona pod Django w wersji 0.96 lub starszej (np. str zamiast unicode).

Chwilkę zajęło mi zapoznanie się z pygmets oraz Beautiful Soup, a oto efekt końcowy moich ...

Czytaj całość... Nie ma jeszcze komentarzy

Python 2.6 + MySQL + Windows

(0)

Wydawać by się mogło, że po upływie roku od wydania Pythona 2.6 najpopularniejsza biblioteka do obsługi baz MySQL w Pythonie - MySQLdb - doczeka się stabilnego wydania... lecz deweloperzy MySQLdb rozumują inaczej. Najwyraźniej stwierdzili, że oficjalne wsparcie Python 2.6 dostanie dopiero w kolejnej, stabilnej wersji biblioteki o wdzięcznych numerkach 1.2.3, gdyż oficjalnej binarki dla wersji 1.2.2 jak nie było, tak nie ma.

Z problemem1 zetknąłem się, gdy przyszło mi wypróbować mojego bloga pod Jedynym Słusznym Systemem Operacyjnym2. Rozwiązań było kilka, a dla leniwych zamieszczam linka z gotowymi binarkami:

http://www.codegood.com/archives/4 ...

Czytaj całość... Nie ma jeszcze komentarzy

Piszę bloga!

(0)

Jak widać piszę bloga w Django.

W sumie to piszę w sensie dualnym: programuję i uzupełniam wpisy. A to wszystko po to, by na co dzień mieć styczność z Django, bo nie wiadomo, co i kiedy się przyda... :)

Kiedy już dojdę do w miarę spójnego projektu, udostępnię źródła, a w wolnej chwili opiszę to, co jest już opisane, odpowiadając na odwieczne pytanie - jak zrobić bloga w Django?

Dostępne w sieci teksty nie zawsze są po polsku (choć to dla mnie nie problem) i nie zawsze aktualne dla wersji 1.1 (choć, dzięki obszernej dokumentacji djangowej, to też nie problem).

Oto ...

Czytaj całość... Nie ma jeszcze komentarzy